آلیاژ ۱۷-۴ph

آلیاژ ، نوع ۶۳۰، یک فولاد ضدزنگ مارتنزیتی سخت‌کننده کروم نیکل-مس با افزودن نیوبیم است.  استحکام و سختی بالا را با مقاومت در برابر خوردگی خوب ترکیب می‌کند. آلیاژ در شرایط آنیل شده با محلول ارائه می‌شود. نباید در دمای بالاتر از ۵۷۲ درجه فارنهایت (۳۰۰ درجه سانتی‌گراد) یا برای خدمات برودتی استفاده شود. خواص مکانیکی بهینه را می‌توان با قرار دادن آلیاژ تحت عملیات حرارتی سخت شدن زمانی به دست آورد. عملیات حرارتی در محدوده ۹۰۰ درجه فارنهایت (۴۸۲ درجه سانتی‌گراد) بالاترین مقاومت را ایجاد می‌کند.مقاومت در برابر خوردگی آلیاژ  در اکثر محیط‌ها با فولاد ضدزنگ ۳۰۴ قابل‌مقایسه است و به‌طورکلی نسبت به فولادهای زنگ نزن سری ۴۰۰ برتری دارد. در کاربردهایی که ترکیبی از مقاومت خوردگی متوسط ​​و استحکام غیرمعمول بالا موردنیاز است استفاده می‌شود.

آلیاژ  را می‌توان به‌راحتی با روش‌های استاندارد ساخت کارخانه، جوش داده و پردازش کرد. آلیاژ مغناطیسی است.

 

 

ترکیب شیمیایی

Chromium
Nickel
Copper
Carbon
Manganese
۱۵٫۰ min.–۱۷٫۵ max.
۳٫۰ min.–۵٫۰ max.
۳٫۰ min.–۵٫۰ max.
۰٫۰۷
۱٫۰
Phosphorus
Sulfur
Silicon
Niobium plus Tantalum
Iron
۰٫۰۴
۰٫۰۳
۱٫۰
۰٫۱۵ min.–۰٫۴۵ max.
Balance

 

کاربردها

  • هوافضا – سازه و قطعات
  • بیوپزشکی — ابزاردستی
  • پردازش شیمیایی
  • تجهیزات فرآیند مواد غذایی
  • قطعات مکانیکی
  • پردازش زباله‌های هسته‌ای و ذخیره‌سازی
  • تولید نفت و گاز – فویل،
  • سکوهای عرشه بالگرد و غیره
  • خمیر و کاغذ – کارخانه کاغذ و تجهیزات مربوطه

 

 

خواص فیزیکی

Thermal Conductivity 212°F (100°C) Melting Range Modulus of Elasticity Electrical Resistivity Specific Heat Density
۱۸٫۳ W/m-°C ۱۴۰۴–۱۴۴۰°C ۱۹۶ GPa ۷۵ Microhm-cm at 24°C ۴۶۰ J/kg-°C @ 20°C ۷٫۷۵ g/cm3

 

خواص مکانیکی

Property
Ultimate Tensile Strength ۱۶۰۰ MPa
Yield Strength (0.02%) ۱۱۵۰ MPa
Elongation (% in 2’’) ۵%
Rockwell Hardness C ۳۵

 

مقاومت در برابر خوردگی آلیاژ  در اکثر محیط‌ها با فولاد ضدزنگ ۳۰۴ قابل‌مقایسه است و به‌طورکلی نسبت به فولادهای زنگ نزن سری ۴۰۰ برتری دارد. در کاربردهایی که ترکیبی از مقاومت خوردگی متوسط ​​و استحکام غیرمعمول بالا موردنیاز است، استفاده می‌شود. آلیاژ دارای مقاومت خوردگی قابل‌مقایسه با ۳۰۴L در برخی از کاربردهای شیمیایی، مواد غذایی، کاغذ و نفت است.

آلیاژ  در شرایط آنیل شده محلول معمولاً نباید به کار گرفته شود. این آلیاژ در معرض شکستگی‌های شکننده است و نسبت به مواد کهنه‌شده به ترک‌خوردگی تنش کلرید حساس‌تر است.

اگر خطرات ترک‌خوردگی ناشی از تنش کلریدی وجود داشته باشد، دمای بالاتر aging  باید بیش از ۱۰۲۲ درجه فارنهایت (۵۵۰ درجه سانتی‌گراد)، ترجیحاً ۱۰۹۴ درجه فارنهایت (۵۹۰ درجه سانتی‌گراد) انتخاب شود. ۱۰۲۲ درجه فارنهایت (۵۵۰ درجه سانتی‌گراد) دمای معتدل توصیه‌شده در محیط کلرید است.

 

 

ساخت و عملیات حرارتی

شکل‌دهی داغ

به‌طور یکنواخت در ۱۷۴۲-۲۱۹۲ درجه فارنهایت (۹۵۰-۱۲۰۰ درجه سانتی‌گراد) گرم‌کنید. آنیل کامل محلول، سرد شدن کمتر از ۷۶ درجه فارنهایت (۲۵ درجه سانتی‌گراد) و پیری در دمای موردنیاز باید پس از شکل‌دهی گرم اتفاق بیفتد. عملیات حرارتی شکل‌دهی باید تابعی از خواص مکانیکی موردنظر باشد.

شکل‌دهی سرد

آلیاژ  خواص شکل‌دهی سرد محدودی دارد. شکل‌دهی سرد را فقط می‌توان روی صفحات در شرایط کاملاً آنیل شده انجام داد. مقاومت در برابر خوردگی تنشی با aging  مجدد در دمای سخت شدن عملیات، پس از کار سرد افزایش می‌یابد.

برش دادن

از عملیات برش حرارتی مانند برش پلاسما باید اجتناب شود. عملیات برش مکانیکی مانند اره نواری، واترجت ساینده، برش و ماشین‌کاری ترجیح داده می‌شود.

جوشکاری

آلیاژ  را می‌توان به‌راحتی توسط اکثر فرآیندهای استاندارد ازجمله SMAW، GTAW، PAW و GMAW جوش داد.

ماشین­ کاری

آلیاژ را می‌توان هم در شرایط سخت شده با محلول و هم در شرایط رسوبی ماشین‌کاری کرد. مشخصات ماشین‌کاری ممکن است با توجه به‌سختی فلز متفاوت باشد. ابزارهای با سرعت‌بالا قابل‌قبول هستند، اما ابزارهای کاربید ترجیح داده می‌شوند. روغن‌کاری استاندارد باید استفاده شود. در صورت نیاز به تلورانس‌های بسیار دقیق، تغییرات ابعادی درنتیجه عملیات حرارتی باید در نظر گرفته شود.

خرید سوپر آلیاژ

برای مشاوره رایگان و خرید سوپرآلیاژ مورد نظر خود با کارشناسان ما در ارتباط باشید
برچسب ها:
اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید